Radosť a spokojnosť                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       

PRIESTOR na teba vplýva viac ako si myslíš

  • Zastav sa a pozri sa ako to vyzerá okolo teba
  • Zváž, čo skutočne potrebuješ a uvoľni všetko nepotrebné.
  • Zamysli sa, čomu a komu dávaš svoju energiu, svoj čas, svoje hodiny života.

DOMOV ROZPRÁVA

                                                   a rada ho počúvam...

Interiérovou dizajnérkou som viac než 20 rokov, ale interiér prehadzujem, presúvam a upravujem odkedy vládzem pohnúť  nábytkom. Doma sme mali "nové izby" častejšie ako ročné obdobia. Zdá sa, že je to jednoducho moja celoživotná téma.

Nikdy som nemala prioritu v zariaďovacích trendoch, ale v aktuálnych potrebách toho, pre koho priestor je. Riadim sa jednoduchým princípom: "Teraz potrebujem TOTO, tak priestor okolo mňa bude usporiadaný TAKTO" a to aj napriek očakávaniu spoločenských nastavení. A funguje to.

Svoj život vnímam ako radostné, vzrušujúce a láskavé prúdenie v záujmoch. Veľa vecí ma dokáže zaujať a nadchnúť. Rada spoznávam všetko nové a dokážem sa úprimne tešiť zo všetkého objaveného. Čím viacej poznania mám, tým väčšiu váhu má pre mňa vedomý výber toho, čo chcem zažívať, s kým sa chcem stretávať a v akom prostredí chcem žiť. Dotýka sa to úplne všetkých oblastí  môjho života, pretože spolu súvisia. Rada podporujem každú aktivitu, ktorá vedie k osobnej zodpovednosti za seba a svoje okolie. Toto priamo vplýva na spôsob, akým pristupujem aj k tvorbe interiérov.

V roku 2019 som sa rozhodla ukončiť po mnohých rokoch svoje interiérové štúdio, pretože ma už nenapĺňala práca v tej podobe ako štandardné interiérové štúdiá pracujú. Galéria mojej stránky zachytáva práve toto minulé a plodné obdobie. 

Začala som svoju prácu robiť inak a samozrejme to bol krok do neznáma. Domov je podľa mňa veľmi intímny priestor a nemá byť veľkou neznámou, ktorú musí dosadiť niekto iný. Baví ma práca s ľuďmi, ktorí chcú aktívne tvoriť svoj priestor a spoznať súvislosti, porozumieť sebe a svojim potrebám. Porozumieť jednoduchým princípom, spoznať možnosti a vybrať pre seba to najlepšie.

Sprevádzam ich a ukazujem ako sa na priestor pozrieť, ako pracovať s dispozíciou a ako si realisticky zvážiť financie a časové rozloženie. Rozprávame sa o funkčnosti a emócii každej miestnosti, o zónach v byte, o prúdení energie, ergonómii, navrhovaní úložných systémov, kuchyne atď. V každej profesii sa dookola opakuje nejaký proces a tvorba nových domov, bytov, či úprava existujúcich nie je výnimkou. Preto sú cenné praktické skúsenosti a upozornenia na často opakované chyby.

Nechaj sa sprevádzať týmto procesom ešte predtým než urobíš zásadné investície.

Niečo z mojej praxe...potrebujem poradiť  len farbu do obývačky....


Koľkokrát som už počas praxe počula túto vetu....Tak rada by som ti poradila farbu na stenu, či usmernila dekoráciu. VŽDY JE TO  VŠAK INAK. Prichádzam do bytov a domov, kde sa ich užívateľom už nebýva dobre. Utekajú z nich a ani si to neuvedomujú. Chcú zmenu, chcú niečo nové, aby energia v ich domovoch opäť prúdila, chcú dávno stratenú ľahkosť a vzdušnosť priestoru. Sú zaťažení všetkými tým "potrebnými vecami" z minulosti. Nová farba steny síce prinesie aspoň trochu osvieženia do stagnujúcich priestorov, ale vždy len na chvíľu. Potom opäť staré návyky a ďalšie "potrebné" veci. Tak rada by som ti doporučila farbu na stenu, vankúše, závesy, ale takmer vždy zistím, že sa musí najskôr redukovať. Žijeme v konzumnej spoločnosti a ani si neuvedomujeme, čo všetko do nej prinesieme a čo opatrujeme. Nedá sa "naliať" niečo nové do priestoru,  kde už nie je žiadne miesto. Ako je to u teba?  Páčil by sa ti vzdušnejší priestor, prehľadnosť a ľahké udržiavanie domácnosti? Možno svoju domácnosť až tak neriešiš, ale horšie je to s tými myšlienkami, tou roztržitosťou, akýmsi chaosom, ktorý predtým nebýval v tvojom živote. Zastav sa a objav spojenie medzi svojim vnútorným svetom a vonkajším prostredím, v ktorom funguješ.  Ak máš hlavu plnú myšlienok a u teba doma to s vecami vyzerá podobne, to sa len v praxi prejavuje zákon AKO VO VNÚTRI, TAK AJ VONKU A NAOPAK. Ak sa ti nedarí usporiadať svoj život a myšlienky, skús využiť túto dávno poznanú zákonitosť a usporiadaj priestor okolo seba, usporiadaj to, na čo máš dosah. Začni tým, čo máš najbližšie, tvojim osobným priestorom. Spusti niečo, čo s radosťou, chuťou a bez námahy "prevetrá" celý tvoj život. Uvidíš rýchle výsledky, ktoré ťa budú motivovať. Rozvinieš tvoju schopnosť rozlíšiť, čo už nepotrebuješ a čo môžeš uvoľniť zo svojho života. Zmysluplne a prehľadne usporiadaj to, čo zostane. Ži láskavosť k prírode a uplatni princípy inteligentného prístupu k domácnosti - myšlienku Zero waste.


Keď sa stretne skúsenosť a prax, cit a harmónia, praktickosť a účelnosť, vkus a krása, citlivosť a múdrosť.

REFERENCIE 

Kurz "PREMENA TVOJHO DOMOVA" a pár vyjadrení už "PREMENENÝCH" :)

Lenka Tonhauserová

"Recenzia😘 Premena tvojho domova. Seminár, ktorý mnou rozhodne rezonuje neustále aj po jeho skončení:-) rozmýšľala som ako slovami vystihnúť a uchopiť podstatu toho čo mi dal;-)
nový uhol pohľadu na život, matériu, uvedomenie si čo všetko mám a v akom nadbytku žijem a ako može byť striedmosť a jednoduchosť v našich životoch vyživujúca:-) každý z nás vníma veci inak, ja som hľadala spôsob ako sa naučiť upratať dom tak, aby som nemusela stále dookola vynakladať množstvo energie na jeho upratanie. A skutočne sa to dá. Ale nakoniec sa mi to začalo upratovať v hlave a výsledkom je to, že konečne opäť vnímam samú seba, svoje potreby, potreby mojej rodiny, s ktorou zdieľame spoločný priestor a zrazu ten priestor v ktorom žijeme spoločne pretvárame. Teraz to už viem uchopiť, už viem kde bolo treba začať a stále to neskončilo, je to dlhodobý proces premeny a zmeny , ktorý vecami len začína:-) ale rozhodne priniesol potrebný, nový, osviežujúci závan zmeny do môjho života. A zrazu ani zbalenie 4 -člennej rodiny( do dvoch kufrov na 2 týždne )na dovolenku nie je žiadny problém;-) Lenka."


Ana Bažová Grnja

"Od detstva až rodovo do hlbokej minulosti siaha môj problém so "škrečkovaním". Hromadila som materiálne veci okolo seba, dlhé roky. Mala som neustály pocit, že všetko raz budem potrebovať. Vzhľadom na časté a opakované sťahovanie, pod vplyvom tlaku zo strany manžela sa mi podarilo preriediť niektoré veci, avšak následne vždy prišla situácia, kedy som práve tú čerstvo vyhodenú vec potrebovala. Na prednášky ku Henriete som sa dostala v čase keď sme kúpili vlastný byt a rozhodla som sa skoncovať s mojím hromadením nepotrebných vecí, lebo ma zároveň to ich množstvo zaťažovalo, ale ešte som nevedela ako to zmeniť. Najväčším prínosom z prednášok, bola pre mňa zmena postoju k veciam. Všetko, čo dlhší čas nepoužívam, vo svojej podstate ani nepotrebujem, už mi to odslúžilo a čo je najhoršie zaťažuje to moje prostredie. Naučila som sa lúčiť sa s vecami z láskou a vďačnosťou, za to že mi slúžili a že teraz budú slúžiť niekomu inému. Pochopila som, že to: "raz budem potrebovať" nikdy nepríde. Začala som s dokumentmi a listinami, spolu s manželom a dcérou, skončilo to pekným rodinným výletom do prírody a spoločným pálením minulosti na ohnisku. Boli to pre mňa transformačné chvíle, ktoré mi navždy zmenili postoj. Odvtedy tieto princípy postupne vkladám do svojho každodenného života aj v iných oblastiach ako je šatník, knižnica, dekorácie, potraviny, čistiace potreby... začínam cítiť v mojej domácnosti odľahčenie, vzdušnosť, jasnosť a hlavne začínam mať prehľad vo veciach. Samozrejme sa to odráža aj do vnútorného postoja k sebe samej a k mojej rodine. Som vďačná za veci, ktoré okolo seba mám a ktoré mi slúžia a robia radosť. Zistila som, že ich nepotrebujem tak mnoho ako som si predtým myslela." 

Adriana Pelit

Heni, ďakujem ti krásne za pomoc. Musím povedať, že čas a peniaze, ktoré som investovala do premeny som nemohla investovať lepšie, lebo sa mi už teraz niekoľkonásobne vrátili. Zmenili nielen môj domov, ale aj moje myslenie. Priniesli mi veľkú radosť z dávania a posúvania veci tým, ktorých ešte potešia a vytvorili priestor na prijatie veci nových, z ktorých mám naopak radosť ja a moja rodina. Aj skriňa, ktorá sa mi v našom novom podnájme zdala taká malá, je skvelá. Zmestím do nej nielen bežné veci, ale ešte aj všetky detské ( zimné, či tie, do ktorých ešte len dorastú aj s obuvou). A to všetko len vďaka spôsobu ukladania a aj zredukovaniu veci v šatníku. Si úplne úžasná a premena, ktorú si ma naučila, prišla do môjho života presne vtedy, keď som ju najviac potrebovala. Som ti za ňu veľmi vďačná a myslím na teba každý deň. Prosím ťa pokračuj v tvojej práci, ktorá ti je zároveň aj záľubou, lebo má naozaj zmysel a robí ľudí šťastnejším. Odo mňa jedno veľké ĎAKUJEM !!! 

Slávka Peško

Ahoj Heňuška, po tvojom kurze a ako si videla aj počas neho ma to naozaj nakoplo a držala som sa svojho cieľa aj celé leto. Zvládla som veľkú časť domu doladiť v tejto filozofii a určite môžem konštatovať, že to funguje. Zvládla som šatník, obývačku, spáleň, kuchyňu, z časti kancelársky priestor v dome.  Nedostala som sa ku povalovému priestoru a kúpelni, pretože to bude chcieť veľkú reformu. Dokonca som pomáhala dcére pri veľkom upratovaní a nenápadne som jej tam komono ,,nainfikovala" a funguje to... To isté so urobila u môjho chlapa v dielni - ponúkla som sa mu pomôcť a funguje to... uvidím, ako udrží poriadok sám. Komono funguje aj na kanceláriu, pretože od vtedy som tam už neurobila neporiadok, najmä okolo stola. Odporúčam každému, najmä ak neustále zápasia s tým, že urobia poriadok a nejak sa to nedarí držať. Veľmi ďakujem za túto vedomosť a zručnosť, najmä tebe Henka, že si sa odvážila dať ľuďom takéto znalosti a vlastné skúsenosti. Skvelé, funkčné, praktické a blbuvzdorné pre všetky vekové kategórie...    Ešte raz vďaka.