Rozhovory o bývaní            

 • Pri tvorbe domova prechádzame všetci podobným procesom a potrebujeme si zodpovedať niekoľko vecí
 • Zhrnula som ich do 10 tich rôznych tém  a môžeme sa o nich baviť pri  našich spoločných rozhovoroch
 • Všetky dostupné termíny nájdeš v rezervačnom kalendári.
 • Ak hľadáš odpoveď na svoju konkrétnu otázku, potom si v kalendári  rezervuj termín na ˇkonzultáciu

Čo sa dozvieš?


 • princípy, ktoré ťa spoľahlivo prevedú tvorbou tvojho bývania
 • nové informácie o tom, ako vytvoriť  autentický priestor, ktorý s tebou ladí a posilňuje tvoje zdravie
 • nasledovanie potrieb aj v ostatných oblastiach života a získanie celkovej osobnej spokojnosti

Prečo spájam atmosféru domova so životom?

 • priestor, v ktorom žiješ, pracuješ, oddychuješ je odrazom tvojho života
 • ak je chaotický tvoj domov, tak z neho utekáš. Ak s tebou ladí, užívaš si ho.
 • ak ho vedome tvoríš podľa aktuálnych priorít, potom vieš vedome vyberať aj všetko ostatné - záujmy, priateľov, vzťahy
 • ak vieš byť autentický/á a sledovať svoje potreby, tak to vieš aj vo všetkých ostatných oblastiach života
 • ak máš upratané v živote, potom určite aj v šatníku :)

Čo mi prezradila dlhoročná prax na štúdiu?

 • výber materiálov v interiéri súvisí aj s tým ako sa obliekaš a upravuješ - napríklad, keď siahneš na zlaté náušnice, vyberieš si skoro určite aj zlaté kľučky na dverách, úchytky na nábytku...
 • keď ti veľmi záleží na parametroch výrobku a kvalite, zaručene tak urobíš aj pri výbere umývačky riadu
 • keď je tvoj byt preplnený vecami, často je odrazom tvojho preplneného života, kde nie je čas na oddych
 • keď si nevieš obhájiť v živote svoje hranice, zbytočne hľadáš vo svojom dome miesto "len pre seba" 

Už žiadny chaos a únavné naháňanie "akože" poriadku. Dosť bolo vety: "Mamíííí, kde mám... kde si mi dala...?"

Začni znova. Teraz už inak. Premyslene, funkčne, jednoducho a hlavne, nech to vydrží bez námahy a navždy. 

Téma 1 - Môj byt vidím novým pohľadom - prúdenie energie a prečo si nikto nechce sadnúť do zón, kde energia prúdi najrýchlejšie. 

Pozrieš sa zóny v byte očami architekta. Zistíš, kde je sú kľudnejšie a teda vhodnejšie pre posteľ, kreslo, či gauč. Navrhneš vhodnú dispozíciu a objavíš ako sa hľadá nosný nápad pre tvoj byt. Ujasníš si svoju motiváciu pre zmenu v bývaní, finančnú náročnosť a časový odhad. 

Téma 2Materiály do bytu vyberám tak, aby boli v súlade so mnou - každý potrebuje niečo iné. Rovnako ako v obliekaní. Keď s nami ladí byt, či oblečenie, cítime spokojnejšie o celkovo posilnení.

Možno ťa prekvapí aké je to jednoduché. Stačí rozpoznať "tvoj" odtieň dreva, skla, kovu a doplnkových farieb. Na základný odhad mi v praxi postačilo základné rozdelenie podľa ročných období. Vieš sa odhadnúť? Po našom stretnutí to budeš vedieť aj ty a náročné rozhodovanie bude pre teba minulosťou. 

Téma 3Moja domácnosť je prehľadná, zrozumiteľná a usporiadaná - takou aj zostáva, lebo všetko má hlavu a pätu. Každý sa v nej vyzná - nielen mama :)

Domácnosť je podľa mňa nenápadný člen domácnosti s najväčšími priestorovými nárokmi :) a treba ho brať vážne. Keď dopredu nepripravíš miesto pre témy "upratujem - periem - cestujem - opravujem - aranžujem" a mnoho ďalších, veci z týchto tém "dočasne" strkáme kade-tade. Sú hlavným zdrojom neprehľadného chaosu a pritom to tak nemusí byť. Pozri na fotku tej mojej a predstav si to aj u teba doma.

Téma 4 - V mojej kuchyni sa mi výborne pracuje a všetko má svoje miesto - ergonómia je základ pri projektovaní, ale za mňa je funkčnosť kuchyne skôr o zónach. Zase sa nevyhneme poctivému premysleniu všetkého, čo s ňou súvisí. Napríklad vegán potrebuje úplne inú kuchyňu

Pochopenie zón v kuchyni so všetkým potrebným "po ruke" ťa inšpiruje k novému pohľadu na jej usporiadanie. Keď sa pridá schopnosť kriticky posúdiť, čo skutočne využívaš a upravíš to, tvoja kuchyňa sa stane odľahčenou a prehľadnou. Ako bonus dostaneš tip ako ju mať stále upratanú bez námahy.

Téma 5 - V mojom šatníku je len to, v čom sa cítim skvele a zostáva stále usporiadaný - že sa to nedá? Ale dá, len treba poznať jednoduchý trik.

Áno, asi bude najskôr potrebné niečo zo šatníka uvoľniť . Potom spoznáš svoje priestorové nároky a možno niečo úspornejšie poskladáš. Tebou správne navrhnutý šatník využije každý centimeter efektívne a úsporne. Keď sa k tomu pridá spomínaný trik, o ktorom ti poviem viac na stretnutí, nebudeš mať žiadny problém udržať ho stále pekne usporiadaný.

Téma 6 - Moja záhrada mi poskytuje súkromie, relax, aktivitu. Všetko, čo potrebujem - toto je téma pri jej zakladaní, ale funguje aj pri úprave staršej záhrady. Je to ako náš vonkajší byt a bola by škoda neužívať si každý jej meter, každé zákutie. Aj exteriér je zrkadlo tvojej duše.

Je to skutočne vonkajší byt a môže poskytovať rôzne "zašivárne", priestor na cvičenie, hranie, zeleninovú, či bylinkovú záhradu, alebo super posedenie s priateľmi pri grilovaní. Prečo sa tejto téme nevenovať hlbšie?

Téma 7Beriem si späť svoj životný priestor - že kto mi ho zobral? No predsa všetky tie dôležité veci, ktoré sme postupne obstarávali. 

Hoci na ne siahame len sporadicky alebo vôbec, nenápadne obsadili náš draho získaný a finančne náročný priestor. Platíme každý mesiac, aby tieto veci mohli pokojne driemať v suchu a v teple a nás balamutiť, že ich potrebujeme. Ako to máš s ochotou optimalizovať a minimalizovať?

Téma 8 - Navrhujem si kuchyňu a chcem poznať všetky dôležité súvislosti  - Ok, poďme na to. Dobre navrhnutú kuchyňu oceníš každý deň. 

Prečo tomu nedať pár hodín pri jej vzniku? Možno ti bude v závere pomáhať odborník, no ty budeš poznať súvislosti a v kuchynskom štúdiu budeš vedieť  rovnocenne diskutovať a zadávať požiadavky širších súvislostí ako " pod okno chcem "umývadlo":), lebo to tak bolo na výstave a chladničku chcem tú veľkú, americkú s ľadom".

Téma 9 - Ešte doladím detaily, zeleň, obrazy, bytový textil a budem mať hotovo  - touto fázou vieme pokaziť veľa z predchádzajúceho snaženia. Nezaškodí trošku podiskutovať aj o tejto téme.

Zdá sa to ako jednoduché finále. Platí však, že "menej je viac". Možno potrebuješ vkusné originálne kúsky, no niekomu stačí fotografia. Niekto má slovo "útulný" spojený s množstvom drobných predmetov a niekto to nenávidí. Čo je to "tvoje" ? Urob si názor.

Téma 10 - Moja domácnosť je ekologická  - áno, je to z roka na rok s nami lepšie. Za tie roky to už dokážem porovnať.

Stále je čo zlepšovať, či už kvôli úprimnej vôli chrániť Zem, alebo len tak pragmaticky kvôli tomu, že ekologické koncentráty zaberajú skutočne málo miesta a sú veľmi univerzálne. A triedenie? To je hračka, keď dopredu vieš, že to chceš.